table of contents
MAILADDR(7) | Podręcznik użytkownika Linuksa | MAILADDR(7) |
NAZWA¶
mailaddr - opis adresowania poczty
OPIS¶
Ta strona daje krótkie wprowadzenie do adresów pocztowych SMTP, używanych w internecie. Adresy te mają ogólny format
user@domain
gdzie domain jest hierarchiczną, oddzieloną kropkami listą poddomen. Na przykład adresy
eric@monet.berkeley.edu
Eric Allman <eric@monet.berkeley.edu>
eric@monet.berkeley.edu (Eric Allman)
są prawidłowymi formami tego samego adresu.
Część domenowa (``monet.berkeley.edu'') może być nazwą hosta internetowego, lub logicznym adresem pocztowym. Część domenowa nie jest wrażliwa na duże/małe litery.
Część lokalna (``eric'') zwykle jest nazwą użytkownika, lecz jej znaczenie jest zdefiniowane przez lokalne oprogramowanie. Jest czasem wrażliwa na wielkość liter, lecz zwykle nie jest. Jeśli widzisz, że część lokalna wygląda jak śmieci, to zwykle jest tak z powodu bramkowania między wewnętrznymi systemami e-mail sieci, oto przykłady:
"surname/admd=telemail/c=us/o=hp/prmd=hp"@some.where
USER%SOMETHING@some.where
machine!machine!name@some.where
I2461572@some.where
(Są to odpowiednio: bramka X.400, bramka do wewnętrznegos systemu pocztowego, który nie ma właściwego wsparcia internetowego, bramka UUCP, a ostatnie jest tylko nudną polityką przydzielania nazw użytkownika.)
Część imienia i nazwiska (``Eric Allman'') możezostać albo umieszczona na początku, poza <>, lub na końcu w (). (Mówiąc konkretnie, te konwencje nie są identyczne, lecz różnica wykracza poza tę stronę.) Nazwa może wymagać zacytowania przy pomocy "" jeśli zawiera określone znaki, np. ``.'':
"Eric P. Allman" <eric@monet.berkeley.edu>
Skracanie.¶
Wiele systemów pocztowych umożliwia użytkownikom skracanie nazwy domeny. Na przykład, użytkownicy berkeley.edu mogą użyć ``eric@monet'' aby wysłać pocztę do Erica Allmana.
Adresy routowe.¶
Pod pewnymi warunkami, może być koniecznym routowanie wiadomości poprzez wiele hostów, aby dostarczyć ją do miejsca przeznaczenia. Normalnie dzieje się to niewidocznie, lecz czasem nie, zazwyczaj przy starszych programach. Adresy pokazujące te trasy są nazywane ``adresami routowymi'' (route-addrs.). Używają składni:
<@hosta,@hostb:user@hostc>
Określa to, że wiadomość powinna być przesłana do hosta a, potem do hosta b, a na koniec do hosta c. Niektóre hosty potępiają adresy routowe i wysyłają bezpośrednio do hosta c.
Adresy routowe pojawiają się często w adresach zwrotnych, ponieważ są one ogólnie powiększane przez oprogramowanie każdego hosta. Generalnie jest możliwym ignorowanie wszystkiego poza częścią ``user@hostc'' adresu aby określić właściwego wysyłającego.
Postmaster.¶
Każdy host powinien mieć użytkownika, lub alias ``postmaster'', do którego zgłaszane są problemy pocztowe. Adres ``postmaster'' nie jest wrażliwy na wielkość liter.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA¶
rtfm.mit.edu i wiele innych mirrorów mają kolekcje FAQ (frequently asked questions). Poszukaj proszę i użyj pobliskiego archiwum FAQ; są ich setki na świecie. mail/inter-network-guide wyjaśnia, jak wysyłać pocztę między różnymi sieciami. mail/country-codes zawiera listę głównych domen (np. ``no'' jest Norwegią, ``pl'' Polską). mail/college-email/part* podaje przydatne wskazówki na temat lokalizowania adresów e-mail.
PLIKI¶
/etc/aliases
~/.forward
ZOBACZ TAKŻE¶
binmail(1), mail(1), mconnect(1), forward(5), aliases(5), sendmail(8), vrfy(8), RFC822 (Standard for the Format of Arpa Internet Text Messages).
24 czerwca 1995 | 4.2 Berkeley Distribution |